KIRMIZI ÇİZGİ KOLEJİ MUN

PEKİ MUN NEDİR?
Model Birleşmiş Milletler, eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simulasyondur. Genelde konferans, panel, çalıştay veya forum usulüyle yürütülen toplantıları içerir. MUN (Model United Nations) ilk olarak St. Lawrance Üniversitesi tarafından 11 – 13 Şubat 1949 yılında düzenlenmiştir. Bayrağı bugün dünyadaki en yaygın prosedürün sahibi olan Harvard Üniversitesi devralmış ve büyük bir akımın öncüsü olmuştur. Bir başka önemli konferans ise THIMUN. 1897’de yapılmış ve günümüzde birçok THIMUN prosedürünü izleyen konferans vardır. Bugün tüm dünyada her sene binlerce MUN konferansı düzenleniyor.

19-20-21 Haziran 2019’da Kırmızı Çizgi Koleji tarafından gerçekleştirilen Model United Nations (MUN) ilk oturumlarını gerçekleştirdi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen 300 öğrencinin katılımıyla yapılan organizasyona Dış İşleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi H. Avni Aksoy onur konuğu olarak katılım gösterdi.

Kırmızı Çizgi Koleji olarak MUN ile öğrencilerimize ayrı bir vizyon katarken aynı zamanda İngilizce pratiklerinin de artmasına imkan sağlamayı amaçlıyoruz. Bir çok farklı okuldan yaşıtları ile aynı ortamda dünya sorunlarını tartışan öğrencilerin ufukları genişleyip yaşadığımız dünya ile ilgili bilgi birikimleri de artmaktadır.