Uluslararası Diploma


Değerli Dostlarım, Sevgili Öğrencilerim,

Sevgili Öğrencim,

Kırmızı Çizgi Koleji olarak; akademik başarı odaklı eğitim anlayışımızın yanı sıra öğrencilerimize mükemmel derecede ingilizce öğretmek için çok çalışıyoruz. İstiyoruz ki okulumuzda eğitim gören her bir öğrencimiz, mezun olduğunda yurtdışında eğitim hayatına rahatça devam edebilsin.

Öğrencimiz, en azından bir yabancı dili en iyi şekilde öğrensin diye haftada 12 saat ingilizce eğitimi veriyoruz. Hem pratik hem de uygulamalı olan ingilizce dil eğitimlerimizi, her ay yaptığımız Cambridge seviye sınavlarıyla kontrol ediyor, denetliyor ve bu sonuçlara gore her bir öğrencimizi ayrı ayrı değerlendirerek eğitiyoruz.

Bu bağlamda dünyanın en kaliteli ve prestijli ingilizce eğitim sistemlerinden biri olan IB İngilizce Dil Eğitim Sistemini okulumuzda uygulamak için, Antalya’dan ilk aday okul olduğumuzu, gururla paylaşmak isterim. IB Eğitim sistemiyle okulumuzda 4 yıllık verilen lise eğitiminin son iki yılında tüm dersleri İngilizce yapmayı hedefliyoruz.

1968 yılında Cenevre merkezli dünyaca tanınmış beş eğitimci, filozof, psikolog ve akademisyen tarafından geliştirilen IB, günümüzde 153 farklı ülkede 4775 okulda uygulanıyor. Avrupa Ülkeleri, Amerika, Kanada gibi yüzlerce ülkede yıllardır başarıyla uygulanıyor. Dünyanın en saygın üniversitelerinin kabul ettiği, başarısını kanıtlamış bu ingilizce eğitim sistemini okulumuza getirebilmek için uzun zamandır çalışıyoruz.

Öte yandan dünyanın dört bir yanından toplam on dört kurucu ve yöneticinin katıldığı “Barcelona IB Workshop 2018” çalışmasını, 8-12 Kasım’da tamamladım. Bu toplantıda Türkiye’den tek okul olarak katıldık. Çok farklı kazanımlar elde ettiğim bu çalışmanın, kurum vizyonumuzu geliştirme konusunda çok büyük faydası oldu.

İsveç, İngiltere, Kazakistan gibi ülkelerden ve okul işletmecilerinden yeni dostlar edindim. Çalıştayı gerçekleştiren Chris Wright bize, IB felsefesiyle ilgili çok kapsamlı bilgiler verdi. Türkiye’den yalnızca okulumuzun katıldığı “Workshop” yeni ufuklara yelken açmak için yalnızca bir başlangıç…

Sevgilerimle

IB (International Baccalaureate) Diplama Programı Videoları

IB, International Baccalaureate, Uluslararası Bakalorya

IB uluslararası geçerliliği ve tanınırlığı olan bir eğitim sisteminin kısaltılmış adıdır. 1968 yılında Cenevre merkezli dünyaca tanınmış 5 egitimci,filozof ve psikolog akademisyen tarafından geliştirilen IB günümüzde 153 farklı ülkede 4775 okulda uygulanmaktadır. IB’ nin İlkokul, Ortaokul, Lise ve Kariyer programları olmak üzere 4 temel uygulaması mevcuttur. Ülkemizde ise 1990’ların başında uygulanmaya başlayan IB’nin tanınırlılığı ve popularitesi her geçen gün artmaktadır. IB mezunlarının aldığı kaliteli eğitim sadece yurt içinde değil yurt dışındaki dünyaca tanınmış saygın üniversiteler tarafından da kabul görmektedir.

IB sistemi öğrencilerini 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda özgüveni yüksek, bağımsız, eleştirel düşünebilen,risk alabilen, özgün çözümler üretebilen, çevreyle ve toplumla sağlıklı iletişim kurabilen, açık görüşlü, ilkeli ve dengeli bireyler olarak yetiştirmeyi kendisine misyon edinmiştir.

IB Diploma Programı öğrencilerin 6 temel ders grubundan seçtikleri 3 HL (yüksek seviye) ve 3 SL (standard seviye) dersten oluşmaktadır. Derslerin tamamı ingilizcedir. (Yabancı dil dersleri hariç) Ders sonu sınavları external yani harici olarak hazırlanır ve okuldan bağımsız IB sınav uzmanları taraıfından değerlendirilir.

DİSİPLİNLER


Öğrencinin ana dilinde Dil ve Edebiyat

Okulda öğrenilen dilde Dil Öğrenimi

Bireyler ve Toplumlar


Fen

Matematik

Sanat veya yukarıda belirtilen gruplardan birinde uzmanlık

IB DİPLOMASI

  • IB Diploması alabilmek için öğrencilerin sectikleri dersleri başarı ile tamamlamalarına ilaveten akademik hayatın vazgeçilmez unsurları arasında kabul edilen Bilgi teorisi (1600 kelimelik bir makale ile değerlendirilir.)
  • Genişletilmiş ödev/makale yazımı (4000 kelimelik bir makale ile değerlendirilir.)
  • CAS – Yaratıcılık, Eylem Hizmet Alanlarında da başarılı olması gerekmektedir.
  • IB akademik bir hazırlık programı olmanın çok ötesinde modern yüzyılın, özgün ve özgür bireylerini hayatları boyunca kullanabilecekleri kişisel ve akademik yetilerle donatmayı hedef edinmiş bir eğitim sistemidir. Bu eğitim sisteminde yetişen seçkin öğrenciler IB’li olmanın haklı ve faklı gururunu hayat boyu taşıyacaklardır.


  • İngiltere UCAS sistemi

    İngiltere UCAS sistemine IB programını tamamen entegre etmiş olması IB öğrencilerinin üniversite başvurularında büyük kolaylık sağlamaktadır.

    İngiliz üniversitelerinin kabul kriterleri daha net olmakta ve IB diploması tek başına yeterli olmaktadır. Hangi derslerin ne seviyede alınması gerektiği açıkça sistemde belirtilmektedir. Bu kriterleri karşılayan adaylar akademik olarak yeterli ve yetkin kabul edilir.